Przewodnik po chłodzeniu cieczą AI Data Center 2026: Rury chłodzące ze stali nierdzewnej 304 Vs 316L
Pojedyncza awaria korozji wżerowej w kolektorze CDU może spowodować wyłączenie 30–50 kW mocy obliczeniowej AI na 48–72 godziny. Wybór pomiędzyRura chłodząca ze stali nierdzewnej 304 i 316L do systemów centrów danychsprowadza się do jednej zmiennej: jaki płyn przez nią przepływa. Systemy czystej wody działają tak samo jak 304 przy niższych kosztach. Mieszanki glikolu, płyny immersyjne i środowiska przybrzeżne wymagają zawartości molibdenu 316L wynoszącej 2-3%. W tym przewodniku omówiono różnice techniczne, finansowe i operacyjne, aby pomóc Ci określić właściwy gatunek przed zakupem.
Dlaczego wybór materiału na rury to decyzja składająca się z siedmiu liczb
Klastry szkoleniowe AI zmieniły matematykę termiczną. Pojedynczy procesor graficzny NVIDIA H100 pobiera 700 W. W pełni zapełniona szafa osiąga 30-50 kW, czyli pięć razy więcej niż jest w stanie rozproszyć chłodzenie powietrzem. Chłodzenie cieczą to jedyny sposób na wdrożenie gęstych klastrów GPU.
Wewnątrz tej pętli cieczy rura chłodząca ze stali nierdzewnej przeznaczona do infrastruktury centrum danych transportuje chłodziwo do płyt chłodzących, jednostek CDU i sieci dystrybucyjnych kolektora. Określony gatunek rury określa, czy pętla będzie działać przez 15 lat, czy ulegnie awarii w 18 miesiącu.
Dziura spowodowana korozją wżerową w rurze 304 przewożącej glikol etylenowy w temperaturze 45 stopni nie wycieka powoli. Rozmnaża się. Płyn chłodzący dostaje się do korytarza serwerowego. Procesory graficzne dławią lub wyłączają się. W obiekcie o mocy 50 MW 48 godzin przestoju przy cenie 8-12 USD za godzinę procesora graficznego przekłada się na utracone przychody z obliczeń w wysokości 200 000–400 000 USD.
Gatunek rury jest określany jednorazowo-w trakcie zakupu. Błędne wykonanie kosztuje 100 razy więcej niż sama rura.
304 vs 316L: różnice w składzie i wydajności
Obydwa gatunki to austenityczne stale nierdzewne. Różnica polega na jednym pierwiastku: molibden (Mo). 316L zawiera 2-3% Mo; 304 nie zawiera żadnego. Ten pojedynczy dodatek zmienia trzy charakterystyki wydajności, które mają znaczenie w chłodzeniu cieczą w centrach danych.
|
Nieruchomość |
304 (AISI 304/304L) |
316L (AISI 316L) |
|
Kompozycja |
18% Cr, 8% Ni, bez Mo |
16% Cr, 10% Ni, 2-3% Mo |
|
Zawartość węgla |
Mniejsze lub równe 0,08% (304L: mniejsze lub równe 0,03%) |
Mniej niż lub równo 0,03% (ultra-niskoemisyjna) |
|
Odporność na korozję |
Standard dla środowisk z czystą wodą |
3-5 razy lepiej w środowiskach zawierających chlorki |
|
Odpowiedni płyn chłodzący |
Czysta woda, woda dejonizowana |
Glikol etylenowy, glikol propylenowy, płyny zawierające-chlorek |
|
Odporność na wżery (PREN) |
~18-20 |
~24-26 |
|
Wytrzymałość na rozciąganie (min) |
515 MPa (ASTM A312) |
485 MPa (ASTM A312) |
|
Granica plastyczności (min) |
205 MPa (ASTM A312) |
170 MPa (ASTM A312) |
|
Wskaźnik kosztów |
Wartość bazowa (100) |
120-140% z 304 |
|
Najlepsze dopasowanie |
Zamknięte-pętle systemów czystej wody, wewnętrzne centra danych |
Klastry szkoleniowe AI, chłodzenie zanurzeniowe, regiony z wodą o wysokiej-chlorowce |
Wartości wytrzymałości na rozciąganie mogą wyglądać tak, jakby 304 było silniejsze. Jest to-o 30 MPa. Jednak w zastosowaniach chłodzenia cieczą awaria rury nie jest spowodowana przeciążeniem rozciągającym. Jest to spowodowane korozją wżerową i pękaniem korozyjnym naprężeniowym chlorkowym. W tych trybach awarii 316L przewyższa 304 3-5-krotnie, zgodnie z testem odporności na wżery ASTM G48.
PREN (liczba równoważna odporności wżerowej) to-standardowy wskaźnik branżowy służący do klasyfikacji odporności stali nierdzewnej na korozję w środowiskach chlorkowych. Wzór: PREN=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N. 304 wyniki 18-20. 316L wyniki 24-26. PREN powyżej 24 jest wymagany w przypadku długotrwałego narażenia na chłodziwa zawierające chlorki.
Skład płynu chłodzącego określa klasę rury-a nie budżet
To jest sekcja, która określa Twoją specyfikację. W centrach danych AI dominują trzy typy chłodziwa:
1. Czysta woda / woda dejonizowana
Electrical resistivity >1 MΩ·cm. Żadna zawartość chlorków. 304 nie zachowuje się identycznie jak 316L w tym płynie-szybkość korozji dla obu gatunków wynosi poniżej 0,01 mm/rok w temperaturze 40 stopni (zgodnie z testem zanurzeniowym ASTM G31). Określenie 316L dla systemu czystej wody zwiększa koszty materiałów o 20–40% przy zerowych korzyściach w zakresie wydajności. 304 to właściwy wybór.
2. Mieszanki glikolu etylenowego / glikolu propylenowego (25-50%)
Mieszanki glikolu są stosowane w centrach danych, gdzie wymagana jest ochrona przed zamarzaniem lub szersze zakresy temperatur roboczych. Komercyjne inhibitory glikolu zawierają jony chlorkowe jako stabilizatory-zazwyczaj 5–50 ppm. W temperaturze roboczej 45 stopni takie stężenie chlorku jest wystarczające do zainicjowania wżerów w 304 w ciągu 18–36 miesięcy.{{7}Zawartość molibdenu w L tworzy pasywną warstwę MoO₄ odporną na penetrację chlorków.. 316L jest obowiązkowy w układach glikolowych.
3. Chłodzenie zanurzeniowe (płyny dielektryczne)
Jedno-fazowe i dwu-fazowe chłodzenie zanurzeniowe wykorzystuje syntetyczne płyny dielektryczne (np. 3M Novec, Shell Diala). Płyny te są chemicznie obojętne w stosunku do stali nierdzewnej, ale systemy zanurzeniowe działają w temperaturze 50-70 stopni przez 10+ lat ciągłej pracy. Długotrwała ekspozycja termiczna powoduje degradację warstwy pasywacyjnej 304 szybciej niż 316L. Jeśli chodzi o 15-letni okres użytkowania w zanurzeniu, rekomendacją branżową jest 316L (zgodnie z wytycznymi ASHRAE TC 9.9).
Matryca decyzyjna: jaka ocena dla Twojego obiektu
Sześć typowych scenariuszy wdrażania. Dopasuj swój obiekt do rzędu.
|
Scenariusz |
Zalecana klasa |
Dlaczego |
|
AI training cluster (GPU >700 W na chip) |
316L |
Mieszanki glikolu + wysokie wymagania temperaturowe Ochrona stopu Mo- |
|
Chłodzenie zanurzeniowe (płyn dielektryczny) |
316L |
Długotrwałe-narażenie na działanie substancji chemicznych wymaga maksymalnej odporności na korozję |
|
CDU z czystą wodą w-zamkniętej pętli |
304 |
Czysta woda nie zawiera chlorków – 304 działa równie przy niższych kosztach |
|
Centrum danych na obszarze przybrzeżnym (Brazylia, Indie, SEA) |
316L |
Ekspozycja na chlorki atmosferyczne przyspiesza zjawisko wżerów 304 |
|
System magazynowania energii (akumulator termiczny) |
316L |
Płyn chłodzący glikol + długa żywotność (15+ lat) wymagają stabilności Mo |
|
Obiekt kryty-o ograniczonym budżecie |
304 |
Odpowiedni do kontrolowanych środowisk z czystą wodą chłodzącą |
Względy regionalne dotyczące rynków docelowych
Geografia wpływa na wybór gatunku rur poprzez dwa kanały: skład chemiczny wody i narażenie na chlorek atmosferyczny.
Brazylia i Indie: Miejskie uzdatnianie wody w wielu regionach nie usuwa w pełni chlorków. Jeśli w Twoim obiekcie używana jest woda z kranu jako woda uzupełniająca do pętli chłodzącej, gromadzenie się chlorków z czasem powoduje zmianę płynu z „czystej wody” na „niską-chlorkę” - 316L staje się bezpieczniejszą specyfikacją.
Azja Południowo-Wschodnia: Przybrzeżne centra danych w Singapurze, Indonezji i Malezji narażone są na obciążenie chlorkami atmosferycznymi na poziomie 0,3–1,2 mg/m²/dzień (zgodnie z klasą korozji C4–C5 ISO 9223). Nawet obiekty wewnętrzne wyposażone w filtrację HVAC są narażone na przedostawanie się chlorków.. 316L jest standardową praktyką w przybrzeżnych obiektach SEA.
Republika Południowej Afryki: Obiekty śródlądowe (Johannesburg) mogą bezpiecznie używać 304 w systemach czystej wody. Obiekty przybrzeżne (Kapsztad, Durban) podlegają temu samemu protokołowi dotyczącemu chlorków atmosferycznych, co SEA.
Stany Zjednoczone: większość obiektów hiperskalowych w Ashburn, Phoenix i Dallas wykorzystuje numer 304 w przypadku jednostek CDU czystej wody w pętli zamkniętej. Obiekty w przybrzeżnej Kalifornii i na Florydzie określają 316L dla tych samych systemów. Różnica polega na ekspozycji na chlorki atmosferyczne, a nie na skład chłodziwa.
Lista kontrolna zakupów: 7 pytań, które należy zadać dostawcy
Przed wydaniem zamówienia zakupu na rurę chłodzącą ze stali nierdzewnej do systemów centrów danych sprawdź następujące 7 elementów:
1. Certyfikat materiałowy (EN 10204 3.1) przedstawiający rzeczywistą analizę cieplną,-a nie tylko oznaczenie gatunku
2. Zgodność z ASTM A312 lub A269 dla wymiarów rur bez szwu/spawanych
3. Test korozji międzykrystalicznej (ASTM A262, praktyka E) dla stali 316L-potwierdza, że wytrącanie się węglików mieści się w dopuszczalnych granicach
4. Wykończenie powierzchni: Ra Mniejsze lub równe 0,8 μm dla wewnętrznych części rur chłodzących (bardziej szorstkie powierzchnie zatrzymują cząstki stałe i inicjują wżery)
5. Próba ciśnieniowa przy 1,5x ciśnieniu projektowym, trwająca 30 minut, z udokumentowanymi wynikami
6. Certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001-a nie tylko licencja na prowadzenie działalności
7. Kwalifikacja procedury spawania (ISO 3834 lub ASME IX), jeśli dostawca dostarcza prefabrykowane kolektory lub elementy szpuli
Jeśli dostawca nie dostarcza elementów 1-3, nie kupujesz rury – kupujesz ryzyko.
Często zadawane pytania
Czy mogę zastosować rurę 304 i później przejść na rurę 316L, jeśli pojawi się korozja?
Nie. Do czasu pojawienia się wżerów ściana rury straciła już 30-50% grubości w miejscu wykopu. Wymiana wymaga opróżnienia pętli, przecięcia odcinków rur, zespawania nowych segmentów,-próby ciśnieniowej i ponownego napełnienia – czyli przestoju na 3–5 dni w przypadku pojedynczej sekcji. Oszczędność materiału wynosząca 304 w porównaniu z 316L (8-15 USD na metr dla rury DN25) jest nieznaczna w porównaniu z jednym zdarzeniem przestoju.
W jaki sposób niższa wytrzymałość na rozciąganie 316L wpływa na projekt systemu?
316L yields at 170 MPa vs 304's 205 MPa (ASTM A312). For standard data center operating pressures (2-6 bar), both grades have 10x+ safety margin. The strength difference only matters in high-pressure applications (>50 bar), które nie występują w układach chłodzenia cieczą.
Czy konieczne jest elektropolerowanie w celu chłodzenia wewnętrznych części rur?
W przypadku 316L w układach glikolowych lub zanurzeniowych, elektropolerowanie zmniejsza chropowatość powierzchni do Ra mniejszego lub równego 0,4 μm i usuwa wolne żelazo z warstwy powierzchniowej. Wydłuża to czas inicjacji wżerów 2-3 razy. W przypadku 304 w układach czystej wody wystarczające jest polerowanie mechaniczne do Ra mniejszego lub równego 0,8 μm.
Jakiego okresu gwarancji należy oczekiwać od dostawcy rur?
Producent pewny swoich certyfikatów materiałowych i jakości spawania powinien oferować co najmniej 5-letnią gwarancję na wady produkcyjne. 10-lata gwarancji jest powszechna w przypadku systemów 316L z udokumentowaną zgodnością z normami ISO 9001 i ISO 3834. Jeśli dostawca nie oferuje żadnej gwarancji, rura nie ma możliwości śledzenia.
Czy mogę mieszać 304 i 316L w tej samej pętli chłodzącej?
Technicznie rzecz biorąc tak,-korozja galwaniczna pomiędzy 304 a 316L jest nieistotna w przypadku większości chłodziw. Z operacyjnego punktu widzenia mieszanie gatunków komplikuje dokumentację konserwacji i analizę przyszłych awarii. Najlepsza praktyka: określ jedną ocenę na pętlę. Jeśli budżet wymaga 304 dla-sekcji niekrytycznych, odizoluj je za pomocą połączeń kołnierzowych i wyraźnie oznacz.
Określaj z pewnością
Wyślij specyfikacje pętli chłodzącej-rodzaj chłodziwa, temperaturę roboczą, średnicę rury i lokalizację obiektu. W ciągu 24 godzin otrzymasz zweryfikowaną specyfikację materiału, zawierającą zalecenia dotyczące gatunku, obliczenia grubości ścianek i dokumentację zgodności.
Skontaktuj się z China Super Techdo produkcji rur chłodzących ze stali nierdzewnej z certyfikatem ISO 9001 / ISO 3834.
-
China Super Tech Co., Ltd.
316liquidcooling.com- 11 lat skupiliśmy się na rurach chłodzących ze stali nierdzewnej do centrów danych i systemów magazynowania energii. Certyfikat ISO 9001 / ISO 14001 / ISO 45001 / ISO 3834 / CE / RoHS. Siedziba główna w Pekinie, obsługująca Amerykę Północną, Amerykę Południową, Indie, Azję Południowo-Wschodnią i Afrykę Południową.
Kontakt: sales@316liquidcooling.com|+86 159 0035 7871|WhatsApp: +86 159 0035 7871
Adres: Park Naukowo-Technologiczny Wangjing, Guangshun North Street, dystrykt Chaoyang, Pekin, Chiny






